207 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

:clapping2: Πολύ καλό!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

:_thumbsup::_thumbsup::_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1200GS ADV Αλλος

Δημοσιεύτηκε

ωραιος ο Τιγκας.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger Shoei XR 1100 Gas Gas EC 250 (250cc)

Δημοσιεύτηκε

- Το μηχανάκι μου καπνίζει. Τι να κάνω;

Να του πείς να το κόψει...

Αν βγάζει μπλε ή μπλε-μαύρο καπνό, το λάδι έχει βρεί τρόπο να περνά στον θάλαμο καύσης, απο ελατήρια ή οδηγούς/τσιμουχάκια βαλβίδων.

Αν είναι λευκός ο καπνός, μπορει να έχει κάψει φλάτζα κεφαλής και περνά ψυκτικό υγρό στον θάλαμο καύσης.

Αν είναι μαύρος, ή έχει πάρει φωτιά.......ή έχουμε πλούσιο μείγμα.

;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXRTLXRVYZNSR Suzuki Το εχω

Δημοσιεύτηκε

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXR K7 (1000cc) Suomy Vandal Suzuki K7 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολυ καλο POST!!!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova (125cc) Arai Chaser KTM Duke 690 R (654cc)

Δημοσιεύτηκε

[

10w40. = Αναφέρεται σε πολύτυπο λάδι που συμπεριφέρεται σαν λεπτόρευστο, όταν είναι κρύο, σε θερμοκρασίες κατω του 0, και σαν παχύρευστο, όταν είναι ζεστό.

το 10w-40 ειναι ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για το καλοκαιρ της Ελλάδαςι!!!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati 800ss Shoei XR 1000 Ducati 1098r (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

ΤΟ ΡUTOLINE TT-X ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΣΤΟ DERBI ΕΧΕΙ JASO FC/API TC++

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Yamaha

Δημοσιεύτηκε

το 10w-40 ειναι ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για το καλοκαιρ της Ελλάδαςι!!!!

+100000 ειδικα για οσους κυκλοφορουν καλοκαιρακι στην Αθηνα.... στους 40 βαθμους και στους και εγω δεν ξερω πιανει ο κινητηρας ειναι σαν να κυλαει νερακι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco CK Suomy Vandal Ducati Hypermotard 796

Δημοσιεύτηκε

Έβαλα πριν δυο βδομάδες MOTUL 5100 15W50 και ο κινητήρας γουργουρίζει σαν γατάκι!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fz6 fazer s2 Shoei XR 1100 Yamaha fz1 fazer (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πιστευω το 20W-50 ειναι το καλυτερο για το κλιμα της Ελλαδας. Ιδανικο για οσουσ κινουνται περισσοτερο σε περιβαλλον πολης οπου ανεβαινει αρκετα η θερμοκρασια (αφου ειναι λιγο παχυρευστο) αλλα και ανεκτο για τον "ηπιο" ελληνικο χειμωνα. Βεβαια για οσους ειναι πολυ "ψειρες" υπαρχει και το 15w-50 φουλ συνθετικο.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer S2 600 Πολλές!!!

Δημοσιεύτηκε

πιστευω το 20W-50 ειναι το καλυτερο για το κλιμα της Ελλαδας. Ιδανικο για οσουσ κινουνται περισσοτερο σε περιβαλλον πολης οπου ανεβαινει αρκετα η θερμοκρασια (αφου ειναι λιγο παχυρευστο) αλλα και ανεκτο για τον "ηπιο" ελληνικο χειμωνα. Βεβαια για οσους ειναι πολυ "ψειρες" υπαρχει και το 15w-50 φουλ συνθετικο.....

φιλε μου επειδη εχουμε την ιδια μηχανη εγώ τώρα για χειμώνα εβαλα 10W-40 αυτό μου είπε και ο μηχανικός μου ενώ το καλοκαίρι έβαλα 20W-50, εσύ βάζεις όλο τον χρόνο 20W-50 και αν ναι είχες κανενα πρόβλημα; α και τι μάρκα βάζεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NX Dominator Yamaha r6 (600cc)

Δημοσιεύτηκε

με μπερδεψατε...

Χοντρικά ένα 15-50 έχει μεγαλύτερη ικανότητα αντοχής φορτίων, και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, αλλά αργεί να ζεσταθεί.- το καταλαβα..-

Ενα 10-40, είναι λεπτόρευστο, ζεσταίνεται γρηγορότερα, και είναι ιδανικό, για σύντομες διαδρομές. (π.χ πόλη) - και αυτο το καταλαβα -

πιστευω το 20W-50 ειναι το καλυτερο για το κλιμα της Ελλαδας. -δεν το αμφισβητω γιατι δεν γνωριζω-

Βεβαια για οσους ειναι πολυ "ψειρες" υπαρχει και το 15w-50 φουλ συνθετικο..... - εδω μπερδευομαι-

γιατι αναφερει ο συναναβατης οτι ειναι για "ψειρες" εφοσον πιο πανω λεει οτι αργει να ζεσταθει? Αφου η μεγαλυτερη ζημια γινετε οταν ο κινητηρας ειναι κρυος (οπως διαβασα) το 10-40 δεν θα επρεπε να ειναι για τους "ψειρες" εφοσον ειναι λεπτορευστο?? Δηλαδη εφοσον κυλαει πιο γρηγορα - ομαλα οταν το μηχανακι ειναι κρυο λογικα μειωνει και τις φθορες του κινητηρα εφοσον κυλαει χωρις δυσκολια με αποτελεσμα να λυπαινετε πιο γρηγορα ο κινητηρας?

Πια εινα η χρυση τομη στο λαδι? Να ειναι λεπτορευστο να ζεστενετε γρηγορα ικανοτητα αντοχης φορτιων μεγαλη διαρκεια ζωης σωστα?

Αυτο το λαδι πιο ειναι ? το 15-50? το 20-50? τι να βαζουμε ? :wallbash: βοηθεια! :blowup:

(και ναι ειμαι ψειρας ειναι η πρωτη μου και θελω να τη προσεξω):P:wub::serenade:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Jet Force (125cc) Nolan N-Com Peugeot Jet-force (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Το πιο κατάλληλο είναι αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής-τέλος!

Το πολύ-πολύ να παίξεις ένα κλικ πάνω ή κάτω με τη ρευστότητα χάριν πειραματισμού όχι όμως άλματα στα νούμερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R6

Δημοσιεύτηκε

καλος η κακος εγω βαζω 10-40. το 20-50 νομιζω πως ειναι πολυ πυχτο για παπι. ειδικα το χειμονα αντε γεια..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 525 EXC Uvex Enduro KTM ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ (5000cc)

Δημοσιεύτηκε

agip 10/60 αλλα και denicol 10/60

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραιος , ευχαριστουμε για την ενημερωση....

Πολυ καλο ! :_thumbsup::_thumbsup::_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin AGV K-4 Honda Africa Twin (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Σωστός ! Ωραίο το θέμα !!! +5 από μένα ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VFR 800 Vtec (782cc) Nolan N87 Honda VFR 800F 2014 (782cc)

Δημοσιεύτηκε

Να κάνω μια ερώτηση; Εγώ που απλά κάθε 5 μήνες το πάω στο μάστορα να "του αλλάξει λάδια" μαζί με το σερβις,

να του πω να βάλει κάποια συγκεκριμένα δηλαδή;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

φιλε μου επειδη εχουμε την ιδια μηχανη εγώ τώρα για χειμώνα εβαλα 10W-40 αυτό μου είπε και ο μηχανικός μου ενώ το καλοκαίρι έβαλα 20W-50, εσύ βάζεις όλο τον χρόνο 20W-50 και αν ναι είχες κανενα πρόβλημα; α και τι μάρκα βάζεις;

αν προσεξεις το μανουαλ η yamaha συνιστα για χειμωνα το 10w-40 και το καλολκαιρι 20w-50 ημισυνθετικο. εγω το παω για σερβις στη yamaha στην κατσιμιδη και το παιδι εκει μου συστησε να βαλω το 20w-50 yamalube που βγαζει η ιδια η yamaha. θα εβαζα castrol φουλ συνθετικο αλλα μου ειπε οτι αφου το συστηνει η ιδια η εταιρια ειναι καλυτερα ετσι. δηλαδη το μηχανακι εχει σχεδιαστει να λειτουργει με το συγκεκριμενο λαδι οπως και να χει...

εγω ακουσα τη συμβουλη του γιατι

1ον) ειναι παχυρευστο και λιπαινει καλυτερα στις υψηλες θερμοκρασιες που αναπτυσσονται σε περιβαλλον πολης οπου κινουμαι περισσοτερο και

2ον) το κλιμα της Ελλαδας ειναι αρκετα ζεστο αρα πιο πολυ χρειαζεται ενα πιο παχυρευστο λιπαντικο που αποδιδει καλυτερα στις υψηλες θερμοκρασιες. σιγα τους χειμωνες που εχουμε δηλαδη αντε να φτασει μεχρι -1 και παλι εγω αν κανει κρυο παιρνω το αυτοκινητο δηλαδη κατω απο 5 βαθμους δεν την κινω...

αναλογα με τη χρηση που κανεις επιλεγεις. αν τη ζεσταινεις κανονικα πριν ξεκινησεις και δεν τη ζοριζεις μεχρι τους 75βαθμους δεν εχεις κανενα προβλημα πιστευω...

:cheers: :cheers: :cheers:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το 10w-40 χρησιμοποπιειται απο -10 μεχρι 40 βαθμους ενω το 20w-50 απο 5 μεχρι 50. επισης το 10w-40 ζεσταινεται πιο γρηγορα και πιο ευκολα δηλαδη στο ελληνικο καλοκαρι ειναι εντελως ακαταλληλο.... :uglystupid2:

και λεω παλι ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki ΒANDIT Arai Viper Suzuki BANDIT (1250cc)

Δημοσιεύτηκε

εγω βαζω τα bel ray 10/40 σε ολα τα μοτο που ειχα. Ευλαβικα πάντα, και στα προβλεπώμενα χλμ, και ολα ηταν σουπερ. :_thumbsup::_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Deauville 2007 Arai Astro-Light

Δημοσιεύτηκε

εγώ βάζω, τώρα που είμαι πλέον διαβασμένος, 10w30, ακολουθώντας το manual.

κάποτε πίστευα και εγώ πως τα παχύτερα είναι καλύτερα, πως προσφέρουν μεγαλύτερη προστασία.

για περισσότερα δείτε και τα άλλα posts μου σε ανάλογο θέμα ή διαβάστε αυτόν που διάβασα και εγώ και άλλαξα μυαλά:

http://ferrarichat.com/forum/faq.php?faq=haas_articles#faq_motor_oil_basics

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer S2 600 Πολλές!!!

Δημοσιεύτηκε

αν προσεξεις το μανουαλ η yamaha συνιστα για χειμωνα το 10w-40 και το καλολκαιρι 20w-50 ημισυνθετικο. εγω το παω για σερβις στη yamaha στην κατσιμιδη και το παιδι εκει μου συστησε να βαλω το 20w-50 yamalube που βγαζει η ιδια η yamaha. θα εβαζα castrol φουλ συνθετικο αλλα μου ειπε οτι αφου το συστηνει η ιδια η εταιρια ειναι καλυτερα ετσι. δηλαδη το μηχανακι εχει σχεδιαστει να λειτουργει με το συγκεκριμενο λαδι οπως και να χει...

εγω ακουσα τη συμβουλη του γιατι

1ον) ειναι παχυρευστο και λιπαινει καλυτερα στις υψηλες θερμοκρασιες που αναπτυσσονται σε περιβαλλον πολης οπου κινουμαι περισσοτερο και

2ον) το κλιμα της Ελλαδας ειναι αρκετα ζεστο αρα πιο πολυ χρειαζεται ενα πιο παχυρευστο λιπαντικο που αποδιδει καλυτερα στις υψηλες θερμοκρασιες. σιγα τους χειμωνες που εχουμε δηλαδη αντε να φτασει μεχρι -1 και παλι εγω αν κανει κρυο παιρνω το αυτοκινητο δηλαδη κατω απο 5 βαθμους δεν την κινω...

αναλογα με τη χρηση που κανεις επιλεγεις. αν τη ζεσταινεις κανονικα πριν ξεκινησεις και δεν τη ζοριζεις μεχρι τους 75βαθμους δεν εχεις κανενα προβλημα πιστευω...

:cheers: :cheers: :cheers:

το 10w-40 χρησιμοποπιειται απο -10 μεχρι 40 βαθμους ενω το 20w-50 απο 5 μεχρι 50. επισης το 10w-40 ζεσταινεται πιο γρηγορα και πιο ευκολα δηλαδη στο ελληνικο καλοκαρι ειναι εντελως ακαταλληλο.... :uglystupid2:

και λεω παλι ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ...

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση, ίσως τον επόμενο χειμώνα βάλω και εγώ 20W-50 απλά βάζω της TORCO τα ημισυνθετικά που τα συνιστούν και πάρα πολύ που τα έχουν δοκιμάσει μαλακώνουν το κιβώτιο λίγο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα